המלצה למסלול בשמורת ניצנים לאור פרשת שמות

מסלול טיול לאור הפרשה / פרשת שמות

"ותהר האשה ותלד בן...ותצפינהו...ותקח לו תבת גומא...ותשם בה את הילד ותתצב אחותו מרחוק"(שמות ב' א'-ד')

אחד הנושאים היפים ביציאת מצרים הוא, מקומן של הנשים בגאולת ישראל. דמותן של יוכבד ומרים – אמו ואחותו של משה רבינו, בהתאמה, מתווים דרך לכל הנשים הבאות אחריהן, לקום ולעשות מעשה. אם זה בפועל, להחיות את הילדים. (פועה ושפרה שעפ"י רשי" הן יוכבד ומרים). ואם זה בעצה טובה (מרים מייעצת לבת פרעה:  לקרא למינקת שתניק את הנער). ובל יפקד מקומה של ציפורה אשת משה שמלווה אותו ושומרת על צעדיו בלכתו מצריימה.

אולם לא רק בגאולת מצריים סייעו הנשים אלא לאורך ההיסטוריה היהודית מאז התנ"ך ועד ימינו לא נפקד מקום הנשים הגיבורות, היוזמות והלוחמות. נשים כדבורה הנביאה, אסתר המלכה ועוד מתקופת התנ"ך. דרך יהודית והאם ושבעת בניה בתקופת יוון ורומא, וכלה בנשים בנות זמננו כגון, חנה סנש, רבקה גובר ועוד.  לפני מספר שנים החליטו להקים אתר זיכרון לכל הנשים הגיבורות  בעם היהודי והמקום הנבחר היה אתר 'ניצנים', ליד העיר אשדוד.  ומדוע דווקא שם?

טיול לשמורת ניצנים

איך מגיעים: נעלה על הרכב וניסע אל 'אתר ניצנים' בכביש 4, הכניסה בצומת אשכולות בין אשקלון לאשדוד. נעבור את אתר הקרוונים של מפוני גוש קטיף בכיכר הראשונה נמשיך ישר עד לצומת בה נפנה ימינה ולפי שילוט נגיע עד לאתר.

נחנה במקום ומיד נבחין במבנה אבן גדול וישן שהשתמר מאז התקופה התורכית, ומסביבו רחבת דשא גדולה. המבנה הזה זהו 'הארמון' ששימש את ה'אפנדי' התורכי כבית נופש ומרגוע. בקצהו המזרחי של המבנה נבחין באנדרטה לזכר 'האישה הלוחמת'.

האנדרטה עשויה ברונזה ומסביבה נטועים פתגמי חוכמה נשנאמרו ע"י  שש נשים יהודיות לוחמות, בהן : חנה שנס, שרה אהרונסון, ברכה פולד וכמובן מירה בן ארי ועוד. מבט על האנדרטה חושף בפנינו דמויות נשיות המשולבות יחד ביד אומן. ( האומנית שוש חפץ). ומדוע כאן? לפני קום המדינה שכן במקום קיבוץ ניצנים שעמד בגבורה מול האויב המצרי, אולם כשנגמרה התחמושת והפצועים וההרוגים היו רבים התקבלה החלטה להיכנע. מפקד המקום אברהם שוורצשטיין הניף דגל לבן ויחד עם הקשרית מירה בן ארי צעד אל הקצין המצרי, אולם זה ירה בו והרגו. מירה בן ארי בתגובה מידית ירתה בקצין את הכדור האחרון שהיה בנשקה וגורלה היה כגורלו של שוורצשטיין. גבורתה של מירה לא הייתה בעצם מותה, אלא בכך שהיא הייתה יכולה להתפנות ולא להיות בין הלוחמים שכן היא הייתה נשואה ואם לילד קטן והעדיפה להלחם ולא לסגת. לזכרה ולזכר שתי נשים נוספות שנפלו בקרב ניצנים, 'שלומית דורצ'ין – החובשת, ודבורה אפשטיין – הלוחמת' ביקש מפקד גדוד 53 יצחק פונדק ז"ל ( שנפטר לפני מספר חודשים בן 104), להקים את האנדרטה. ובמקביל לזכרן של  גיבורות יהודיות רבות.במבנה הצמוד מוקרן חזיון המספר את סיפורה של ניצנים וכמו כן נתן לקבל הדרכה במקום.

שבת שלום!